Trebbiano Spoletino

Název Trebbiano je v Itálii používán pro skupinu bílých odrůd. Původ odrůdy je podle Plinia Staršího řazen do regionu Kampánie, avšak již v té době byla zaznamenána vína téhož názvu v oblasti Toskánska a Umbrie. Jiný pramen považuje za kolébku této odrůdy do okolí řeky Trebbia v regionu Emilia-Romagna, kde je jedno z vín Trebbiano pěstováno dodnes.

Rodina Trebbiano zahrnuje řadu lokálních odrůd mezi něž patří i Trebbiano Spoletino, která je domovem pouze v regionu Umbria, a to převážně v okolí měst Spoleto (odtud pochází název této odrůdy) a Montefalco. Mimo region Umbrie se prakticky nevyskytuje. 

Odrůda Trebbiano Spoletino dozrává později než běžné bílé odrůdy, je dobře odolná proti botrytis  plísním. Podle terroir, vína z této odrůdy se mohou prezentovat v širokém rozsahu - setkáváme se s víny s výrazným florálním projevem ale také až víny aromaticky neutrálními. Ve zpracování se zpravidla setkáváme s výrobou čerstvých vín zrajících v nerezovém tanku, ale není výjimkou oxidativní macerační proces pro výrobu oranžových vín.   

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz

Affiliate program